What you love
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


WHAT YOU LOVE
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Romania actuala

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Elzi
Steluta
Steluta
Elzi


feminin Pesti Mesaje : 340
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/03/2015
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 10:10 am

Hello, dragele mele. Pentru ca maine am examen la infrastructuri tehnice, ma gandeam sa vin cu un subiect mai "deep".

Care considerati voi ca este nivelul Romaniei la ora actuala? [aici intra transport, sanatate, educatie, turism, etc]
Sus In jos
Blacky
Vedeta
Vedeta
Blacky


feminin Fecioara Mesaje : 1749
Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/03/2015
Varsta : 23
Localizare : Curtea de Arges

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 12:06 pm

Tara asta trebuie sa fie mai bine fara atatea arestarii si alte lucruri.
Sus In jos
http://japan-mania.forums.fm
Elzi
Steluta
Steluta
Elzi


feminin Pesti Mesaje : 340
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/03/2015
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 2:04 pm

Pai arestarile fac bine ca scot din conducere porcii... care ne-au dus tara unde e acum. Si ne-au furat si au dus-o bine in timp ce noi traiam/traim cu grija zilei de maine. Dar nu asta e ideea topicului, nu politica...
Sus In jos
Blacky
Vedeta
Vedeta
Blacky


feminin Fecioara Mesaje : 1749
Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/03/2015
Varsta : 23
Localizare : Curtea de Arges

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 2:33 pm

Copii din tara asta nu au habar cum sa invete.Tara asta sa dus in jos.
Sus In jos
http://japan-mania.forums.fm
Demma
Administrator
Administrator
Demma


feminin Varsator Mesaje : 1651
Reputatie : 4
Data de inscriere : 28/02/2015
Varsta : 30
Localizare : Japonia

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 5:18 pm

Legat de ce ai spus:
-La capitolul transport stam foarte bine. Serios, transportul in comun la noi e brici. Nu e chiar atat de scump si e o varietate foarte mare. Autobuzele vin repede, nu cate unul pe zi si ala sa te jefuiasca, iar de metroul din Bucuresti nici nu mai zic.
-Sanatate: daca s-ar face mai putine biserici si mai multe spitale si alea cu conditii omenesti, cred ca am sta mai bine si la acest capitol.
-Educatia: cand eram in Romania, aveam impresia ca stam prost cu educatia pentru ca sunt atatia oameni analfabeti sau dezinteresati. Dar adevarul e ca la noi in scoli chiar se face carte. In Japonia, recunosc, profi implicati, dar studentii nu invata si tot iau note mari. Si e o chestie in masa, e super usor aici. Eu fiind obisnuita cu sistemul din Romania, mi se pare ca aici sunt in vacanta. Deci comparativ cu alte tari, chiar stam bine.
E adevarat ca incepem sa fim dezinteresati, generatiile care vin nu mai vor sa invete si prefera sa munceasca sau sa gaseasca un alt mod prin care sa faca bani (si le iese), profesorii nu sunt respectati. Nu valorificam educatia.
-Turism: avem multe obiective turistice, dar nu prea stim sa le exploatam, dupa parerea mea.

Problema cu Romania actuala (sau nu neaparat actuala) e ca merge pe sistemul "fiecare pentru el". Si pe acest sistem, nu o sa reusim niciodata sa facem ceva bun la nivel de tara.
Sus In jos
https://whatyoulove.forumgratuit.ro
Elzi
Steluta
Steluta
Elzi


feminin Pesti Mesaje : 340
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/03/2015
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 5:29 pm

Mari, tu te-ai legat doar de transportul rutier. Da, asta e foarte bine pus la punct, insa sunt de parere ca la metroul din Bucuresti se mai poate lucra. Si nu numai. Tot Bucurestiul e un haos, e extrem de aglomerat... Romania nu mai pune accent pe infrastructuri, pe modernizare de drumuri, pe centuri ocolitoare, ce sa mai zic de autostrazi!!. Iar caile ferate ca sunt jale... Tot ce fac e sa zica "da, bine ca in occident e asa si asa". Pai in primul rand, oamenii aia sunt civilizati, tin la tara lor si investesc in ea... Si mi se pare asa o porcarie sa ne comparam cu occidentul cand noi nu ne putem ridica peste Bulgaria...
Sus In jos
Demma
Administrator
Administrator
Demma


feminin Varsator Mesaje : 1651
Reputatie : 4
Data de inscriere : 28/02/2015
Varsta : 30
Localizare : Japonia

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyDum Mai 31, 2015 6:04 pm

La restul nu ma pricep, dar da, autostrazile sunt praf.
Dar noi mereu ne-am comparat cu occidentul si am vrut sa fie ca acolo. Doar sa intotdeauna esuam pentru ca in occident e alta situatie, sunt mult mai civilizati decat noi.
Sus In jos
https://whatyoulove.forumgratuit.ro
Hanamura
Membru onorific
Membru onorific
Hanamura


feminin Balanta Mesaje : 3589
Reputatie : 1
Data de inscriere : 01/03/2015
Varsta : 28
Localizare : Ελλάδα

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyLun Iun 01, 2015 12:17 am

Romania actuala se duce de rapa rau de tot
Sus In jos
http://japanandkorea.wikiforum.net
Elzi
Steluta
Steluta
Elzi


feminin Pesti Mesaje : 340
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/03/2015
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyLun Iun 01, 2015 12:19 am

Pai in primul rand pentru a avea o dezvoltare buna ar trebui economie, noi nu avem pentru ca draga noastra conducere [inainte de Iohannis] a vrut sa dea minereurile de la Rosia Montana canadienilor. Vi se pare normal?
Sus In jos
Blacky
Vedeta
Vedeta
Blacky


feminin Fecioara Mesaje : 1749
Reputatie : 0
Data de inscriere : 03/03/2015
Varsta : 23
Localizare : Curtea de Arges

Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala EmptyLun Iun 01, 2015 7:15 am

Nu.Ar fi bine tara asta sa fie normala cum era inainte.
Sus In jos
http://japan-mania.forums.fm
Continut sponsorizat





Romania actuala Empty
MesajSubiect: Re: Romania actuala   Romania actuala Empty

Sus In jos
 
Romania actuala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Anime RPG Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
What you love :: Fun stuff :: Discutii-
Mergi direct la: