.

AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Craciunul la palatul Fairytopiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
••Time to die••
Membru onorific
Membru onorific

feminin Balanta Mesaje : 3541
Reputatie : 1
Data de inscriere : 01/03/2015
Varsta : 22
Localizare : Ελλάδα

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mar Ian 10, 2017 7:04 pm

-Imi place sa vad o munca ordonata si cinstita, dar si oameni care isi dau silinta in ceea ce fac. Mi-ar placea sa asist o zi ca sa vad cum decurg lucrurile pe la tine pe la palat.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japanandkorea.wikiforum.net
Invader Lamu
Popular
Popular

Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mar Ian 10, 2017 10:01 pm

Pai te pot primi maine sa asisti la procesul de productie a mierii impreuna cu zanele lucratoare iar poimaine te voi primi la palat ca sa vezi cum se conduce regatul. Te-as putea face si regina pentru o zi sa conduci regatul sub supravegherea mea, desigur.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
••Time to die••
Membru onorific
Membru onorific

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mier Mar 08, 2017 1:09 am

-Mi-ar placea sa asist la acest procedeu.
ii spuse tanara

Sus In jos
Invader Lamu
Popular
Popular

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mier Mar 08, 2017 10:38 am

-Atunci asa ramane. Ii raspund eu.
Sus In jos
••Time to die••
Membru onorific
Membru onorific

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mier Mar 08, 2017 2:54 pm

acum asteptam sa vad cum decurge acel procedeu, stand langa Sanara si privind cu atentie fiecare detaliu

Sus In jos
Invader Lamu
Popular
Popular

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    Mier Mar 08, 2017 3:13 pm

O data sosita dimineata o luasem cu mine sa ii prezint campul. Pe camp zanele culegeau nectarul si polenul florilor iar apoi o duc sa ii arat o livda de unde zanele culegeau seva si zaharul copacilor. Apoi ii arat cum zanele transportau aceste ingrediente intr-o fabrica de forma unui stup. Inauntru fabricii era un cazan unde fierbea apa si zanele aruncau ingrediewntele in cazan apoi zburau mai departe. Iar alte zane amestecau. Mai departe cand un cazan era gata era pus deoparte la racit in timp ce pe foc era pus altul. Cand cazanul se racea compozitia era turnata in butoaie de ceara care erau la fel ca fagurii albinelor. Apoi acesti faguri erau dusi intr-o camera speciala unde cateva zeci de zane bateau continuu din aripi si ele cand oboseau erau schimbate de altele. Astfel incat era asigurat un vant rece continuu 24 ore din 24. Iar camera era ca o camera frigorifica de parca ar fi avut aparat de aer conditionat.
Curentii de aer evaporau apa din compozitie. Acesti faguri stateau si cate 3 zile in camera. Apoi cand  unii erau scosi, intrau altii. Dupa ce erau scosi din camera erau bagati intr-o alta camera unde se odihneau o saptamana dupa care mierea era gata si era varsata in borcanele. Si apoi etichetata. Insa capacul pe borcane se pune abia dupa ce niste zani degustatori isi dau acceptul ca e ok.

-Vezi tu, datorita diversitatii celor 4 ingrediente si a miilor de combinatii posibile obtinute din miile de variatati de plante exista posibilitatea obtinerii a mii de varietati de miere. Insa totul e stiinta si arta. Fiindca exista si plante cu necar otravitor sau cu seva otravitoare ori cu polen infestat cu nectar otravitor. De aceea exista si 3 compartimente de verificare a calitatii. Asta ne face sa ne intoarcem la inceputul procedeului unde in primul compartiment se face verificarea primara unde se elimina 90% din elementele stricate sa zicem. Apoi in al 2-lea compartiment se elimina restul care a scapat vederii primului compartiment iar al 3-lea este compartimentul de verificare generala unde ar trebui sa ajunga ingredientele 100% curate s in majoritate asa se intampla. Foarte rar se mai gaseste ceva otravitor prin ele. Dupa care ingredientele sunt duse in camera cazanelor e care ti le-am aratat deja.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Craciunul la palatul Fairytopiei    

Sus In jos

Craciunul la palatul Fairytopiei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Palatul Topkapî o pagina a istoriei musulmane
» Palatul Dolmabahce Istanbul resedinta ultimilor sultani