What you love
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


WHAT YOU LOVE
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.

In jos 
+2
Hanamura
Invader Lamu
6 participanți
AutorMesaj
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyMier Apr 26, 2017 12:09 am

Ce credeti ca se va putea intampla daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ. Oare puterea bombei ar fi inmultita de puterea vulcanului? Ar face oare vulcanul sa erupa instant si sa distruga de sa zicem 100 ori mai mult decat puterea obisnuita a bombei atomice?
Sus In jos
Hanamura
Membru onorific
Membru onorific
Hanamura


feminin Balanta Mesaje : 3589
Reputatie : 1
Data de inscriere : 01/03/2015
Varsta : 28
Localizare : Ελλάδα

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyMier Apr 26, 2017 2:21 pm

asta deja ma duce cu gandu la o comedie tregica
Sus In jos
http://japanandkorea.wikiforum.net
Xiphion.
Steluta
Steluta
Xiphion.


feminin Balanta Mesaje : 253
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/08/2019
Varsta : 26
Localizare : Ketterdam

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptySam Aug 24, 2019 10:28 am

Îmi place mult imaginația ta. :))
Nu am fost foarte bună la fizică, pentru a-ți răspunde la această întrebare, dar logica mea spune cam așa:
Trebuie să se țină cont dacă vulcanul este unul activ sau nu, pentru ca vulcanul să erupă din cauza exploziei. Totuși, șansele ca o bombă atomică să fie aruncată în preajma unui vulcan sunt de 1 la 10.000. Dar dacă ar fi să cadă, ar cădea lângă vulcan, ci nu în el, părerea mea. Iar bomba ar putea să distrugă o parte din vulcan și atunci da, s-ar putea să erupă vulcanul, iar explozia nu ar fi neapărat mai mai mare, ci la fel, deoarece lava vulcanului nu ar mai avea ce să distrugă, cred, dacă bomba a distru deja tot ce îi era în cale.
Sus In jos
https://www.goodreads.com/user/show/68359802-osetu-a-zbur-toare
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyVin Dec 13, 2019 1:22 pm

ai de viata mea!!! De ma vad colegii ca rad in hohote or crede ca is nebun.
man, asta e cea mai amuzanta intrebare pe ziua de azi :)) ce ai fumat? vreau si eu 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyVin Dec 13, 2019 1:32 pm

Intrebarea am pus-o acum doi ani, si nu am fumat nimic. Kago are dreptate cred in cazul unui razboi care ar fi sansele ca o bomba atomica sa cada neintentionat intr-un vulcan dar daca se trezeste un soldat nebun de-a dreptul sa zboare cu avionul fix deasupra vulcanului si sa plaseze bomba in conul vulcanui de la altitudine mica? Sa inteleg ca conul vulcanului in interior nu e gaura dreapta ci stratificata si bomba nu ar avea cum sa cada drept pana in fundul vulcanului?
Si daca totusi bomba atomica in sansele de 1/10000 sau 1/100 000 ar cadea in lava vulcanului? Ar fi activata instantaneu ca si cum ai arunca o petarda in foc? Apoi ar distruge vulcanul, sau ar fi distrusa dezactivata?

Tot pentru Kago ramane in principal intrebarea. Ca a dat cel mai frumos raspuns si cel mai bun cred.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyVin Dec 13, 2019 2:18 pm

man, vezi ca astept sa-mi raspunzi la rpg :))
de unde pana unde ti-a venit ideia cu bomba atomica in vulcan? 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyVin Dec 13, 2019 2:59 pm

Dintr-un desen animat sau film, am impresia.

Si acum raspund la RPG-uri
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyVin Dec 13, 2019 6:40 pm

oooo, pai asa ceva este imposibil si nu se ma intampla asa ceva
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Rogue <3
Steluta
Steluta
Rogue <3


feminin Fecioara Mesaje : 214
Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/02/2020
Varsta : 29
Localizare : in hell

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyMier Feb 12, 2020 2:56 pm

As vrea sa pot face acest exercitiu de imaginatie, pentru ca ma consider totusi a fi o persoana cu imaginatie, altfel as fi incapabila sa fac RPG. Dar chiar si asa mi se pare un lucru literalmente imposibil si cred ca raspunsul la 'ce ar fi daaca' la mine e nu stiu. Intrebarea mea e alta, de ce te preocupa acest aspect ? Chiar crezi ca e posibil asa ceva?
(Precizez ca nu am vrut sa inserez vreo urma de rautate sau ironie, chiar sunt curioasa ce ai gandit despre subiect incat l-ai considerat atat de important sa faci topic despre asta)
Sus In jos
https://www.google.ro/
Demma
Administrator
Administrator
Demma


feminin Varsator Mesaje : 1651
Reputatie : 4
Data de inscriere : 28/02/2015
Varsta : 30
Localizare : Japonia

Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  EmptyMier Feb 12, 2020 3:05 pm

Eu cred ca George are foarte multa imaginatie. :))
Presupun ca e un lucru interesant la care sa te gandesti, dar sigur ca probabilitatea sa se intample asta in realitate e aproape inexistenta.
Sus In jos
https://whatyoulove.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty
MesajSubiect: Re: Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.    Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.  Empty

Sus In jos
 
Daca o bomba atomica ar cadea intr-un vulcan activ.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cel mai activ membru

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
What you love :: Fun stuff :: Discutii-
Mergi direct la: