What you love
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


WHAT YOU LOVE
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Consiliu Zanelor

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyVin Mai 08, 2020 10:37 pm

-Desigur. Vrei sa te ajut sau te descurci singura? O intreb eu.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyLun Mai 11, 2020 8:20 am

-Lena-


-Chiar mi-ar pace placere sa am pe cineva care sa ma ajute. Si in plus, mi-ar placea sa am o prietena de incredere care sa imi fie alaturi la bine si la greu. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMar Mai 12, 2020 12:59 pm

-Atunci te voi ajuta cu placere. Spun eu zamindu-i.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMar Mai 12, 2020 1:34 pm

-Lena-


Am inceput sa strang cat de mule flori in cosulet dupa care i-am pus capacul fiind plin.
-Acum putem merge sa facem acea miere albastru azuriu. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 13, 2020 12:37 pm

-Bine. Spun eu zambindu-i.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 20, 2020 11:30 am

-Lena-


Cu pasi mici o duc pe amica mea spre casuta mea micuta. Nu era cine sti ce, dar era o casa micuta si frumoasa. 


Ultima editare efectuata de catre R&R in Joi Iun 04, 2020 5:43 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 28, 2020 7:48 am

Ajungem acasa la ea.
-Oau! Ai o casa mica si frumoasa.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Iun 03, 2020 9:40 pm

-Lena-

-Ma bucur ca iti place casuta mea. E micuta, cocheta si mai mult cu obiecte din lemn. Patul este incapator si primitor, poti sa te alaturi sintu daca vrei.


Ultima editare efectuata de catre R&R in Joi Iun 04, 2020 5:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Iun 04, 2020 7:20 am

-Mersi ca ma primesti sa dorm peste noapte la tine. Dar acum hai sa facem acea miere. Avem nevoie de un ceaun mic sau merge si un ibric mai mare in care sa punem apa si nectarul de albastrele in care sa le amestecam pana devine un fel de pasta. Ma am nevoie de ceva cu care sa storc nectarul din flori. Cred ca pot improviza ceva pe modelul robotului de bucatarie dar sa fie unul pentru flori.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Iun 04, 2020 11:07 am

-Lena-

-Pai ma gandeam sa turnam acele florinalbastre in ciaun ca sa facem mierea albastra.
Aduc ciaunul si il pun pe acel suport, mai aduc si sacii si torn tot ce aveam acolo. Iau un bat si il aduc ca sa fie de invartit.
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyLun Iul 13, 2020 5:04 pm

Ma uitam atenta la prietena mea si o indrumam.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptySam Iul 18, 2020 9:37 pm

Lena-

Am inceput sa amestec si sa mai pun cele necesare in ceaun. Voiam sa iasa totul exact ca si in retetar.
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyDum Ian 24, 2021 7:27 pm

In curand terminam.
-Vad ca a iesit super. Te pricepi draga mea prietena. Ii spun eu.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMar Mai 04, 2021 12:12 pm

--Lena--


Satisfactia mea era maxima stiind ca am terminat de facut un asemenea ceaun. 
-Ok, avand in vedere ca am terminat treaba, ce ai vrea sa facem mai exact cu acest ciaun? Am cam uitat ce aveam de facut. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 7:58 am

Inca nu e gata draga mea, acum pentru finalizare, mierea trebuie zvantata ca sa devina miere autentica. Altfel nu capata consistenta autentica si roprietatile magice. Iar pentru zvantare, ai nevoie sa te folosesti de aripi, sa stai cu spatele la ceaun si sa fluturi din aripi si sa zbori deasupra ceaunului. Dureaza o ora apoi e complet gata. Ma descurc singura, tu ma poti privi. Dar cine nu are aripi poate zvanta mierea albastra folosindu-se de 3 ventilatoare puse in triunghi in jurul ceaunului. Ventilatoarele se si rotesc schimband directia curentilor de aer, imitand zborul zanelor in jurul ceaunului.
Dupa ce e gata, ziceai ca vrei sa o ducem la regina zanelor.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 9:56 am

--Lena--


-Eu nu am aripi si singura persoana care poate zvanta mierea esti tu. Trebuie sa arate impecabil mierea albastra pe cand o vom duce reginei. Sti ca nu ne putem strica reputatia in fata ei. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 4:06 pm

-Stiu. Totusi am putea sta si la discutii amuzante si exista un lucru la care m-ai putea ajuta. Daca curentii sunt prea puternici, se pot forma cocoloase sau imperfectiuni asa ca e nevoie sa mai invarti putin paleta in ceaun din cand in cand, atunci cand iti fac semn.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 4:13 pm

--Lena--


-Phu, atunci e o situatie destul de dificila cu vantul.
Si ma asez pe jos stand bosumflata ca orice miscare gresesita poate strica mierea albastra. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 6:18 pm

-Am incredere ca poti face bine. Daca ai preparat gris cu lapte sau anumite preparate care necesita amestec din cand in cand, e usor sa amesteci si in mierea asta. Spun eu ridicandu-ma in zbor deasupra ceaunului si zburand in jurul lui. Datorita curentior creati de aripile mele, se crea o spirala in miere care era o spirala perfecta insa din cand in cand in locuri unde curentii erau prea puternici spirala tindea sa se deformeze si eu ii spun prietenei mele sa amestece in cerc perfect ca spirala sa ia din nou forma corecta.
-Cand amesteci, se creeaza un flux in care mierea e antrenata de acest flux si de vantul creat de aripile mele, astfel se zvanta uniform, simultan. Dintr-un lichid, va deveni vascoasa, vei vedea ca iti va fi din ce in ce mai greu sa amesteci. In timpul zborului meu, o parte din praful de zana din aripi va cadea in miere, sa nu iti faci griji, e un ingredient cheie, ingredientul care reactioneaza cu mierea si ii da acesteia proprietatile magice. In functie de ingredientele ce s-au folosit in miere, reactia cu praful de zana e diferita si efectele mierii sunt diferite. Ii explic eu.
-Poate dura intre 60 si 77 minute zvantatul si amestecatul din cand in cand in ea. Daca o facem 77 minute, va rezulta o varianta strong sau premium, aroma mai intensa, gust mai rafinat si efecte magice mai puternice.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyMier Mai 05, 2021 10:51 pm

--Lena--


-Aha, deci eu trebuie sa ameatec pana se intareste mirea. Sa sti ca voi amesteca incet si cu grija ca sa nu se faca boti sau bule de aer. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 06, 2021 9:19 am

-Se intareste putin pana la nivelul unei vascozitati. E doar trecerea de la nivelul lichid la nivelul vascos prin evaporarea unei cantitati de apa uniform si simultan. Sa amesteci incet cu grija si calm, nu vrem sa devina solida ca o crema. Vrem sa fie doar vascoasa precum mierea de albine. Daca amesteci prea repede evaporam toata apa si devine o crema si nu mai se numeste miere. Ii explic eu.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 06, 2021 5:34 pm

--Lena--


-Phuu!
Imi spun in gand in timp ce incercam sa fac exact cum spune ea. E adevarat, la un momebt dat m-am trezit ca invart prea tare in miere si nu stiam de ce. 
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 06, 2021 8:02 pm

-Hei, mai incet. Ah, ia stai putin. Ia putin mana de pe lingura sa vedem ce se intampla. Mi-o fi cazut prea mult praf de zana pe paleta sau pe mana ta.
Sus In jos
R&R
Popular
Popular
R&R


masculin Scorpion Mesaje : 996
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/02/2019
Varsta : 35
Localizare : Bistrita

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 06, 2021 8:16 pm

--Lena--


-Poftim?
Si ma opresc din an a amesteca in miere. Mierea avea o culoare nemaipomenit de frumoasa si nemaipomenit de fascinanta. 
Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Apicolscienceapicol12gamma-1024x768-limit-d6957
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Invader Lamu
Popular
Popular
Invader Lamu


Mesaje : 1475
Reputatie : 3
Data de inscriere : 15/06/2015

Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 EmptyJoi Mai 06, 2021 9:35 pm

-Mda, arata excelent. Mi se paruse ca invarteai prea repede. Dar de fapt doar mi se paruse. Acum vad ca e tocmai perfecta. Doar sa mai continuam cateva minute pentru varianta premium. Sa fii atenta sa nu iti pice praf de zana si pe mana ca poate avea efecte nebanuite asupra ta. Spun eu continuand sa zbor in jurul ceaunului si facandu-i semn sa mai invarta putin.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Consiliu Zanelor    Consiliu Zanelor  - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Consiliu Zanelor
Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
What you love :: Creatie :: RPG :: Universul fantastic :: Altele-
Mergi direct la: