What you love
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


WHAT YOU LOVE
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Death Parade

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Rainy Rose
Stea
Stea
Rainy Rose


feminin Gemeni Mesaje : 406
Reputatie : 0
Data de inscriere : 02/03/2015
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Death Parade Empty
MesajSubiect: Death Parade   Death Parade EmptyMier Iul 13, 2016 7:08 pm

Death Parade

Death Parade 676630

Genuri: drama, joc, mister, psihologic, thriller

Plot:
Dupa moarte nu exista rai sau iad, doar un bar aflat la granita dintre reincarnare si uitare. De fiecare data cand pe Pamant doua persoane mor in acelasi timp sunt trimise la un astfel de local al carui barman are si functia de arbitru. Aici cei decedati participa la unul din Jocurile Mortii, iar arbitrul, folosindu-se de amintirile lor si de felul in care acestia se poarta in timpul jocului le va analiza sufletelesi va decide daca merita sa primeasca o a doua sansa sau sa fie trimisi in vid.

Anime-ul urmareste povestea unuia dintre arbitri, Decim, care dupa sosirea unei misterioase femei incepe sa se indoiasca de misiunea sa sid e felul in care o executa.

Parere personala: Am inceput anime-ul aseara si momentan am vazut doar sase episoade din doisprezece. Povestea din fata, ca sa ii zic asa, este usor de inteles si chiar putin repetitiva, insa fiecare episod ridica cateva semne de intrebare atat despre sistemul de fuctionare al acestor baruri cat si despre personaje in sine.

Atmosfera este destul de sumbra caci exploreaza cele mai negre aspecte ale naturii umane. Ma asteptam la acest lucru, avand in vedere titlul si tematica, dar s-ar putea sa nu fie chiar pentru toata lumea caci daca e sa o luam la bani marunti, povestile unora dintre decedati sunt foarte triste. E bine insa ca privitor sa nu te lasi extrem de afectat de ele si sa ii privesti din postura lui Decim ca sa intelegi ce se intampla cu sufletele la final de episod si ce anume l-a facut pe arbitru sa ia decizia respectiva.
Sus In jos
Hanamura
Membru onorific
Membru onorific
Hanamura


feminin Balanta Mesaje : 3589
Reputatie : 1
Data de inscriere : 01/03/2015
Varsta : 28
Localizare : Ελλάδα

Death Parade Empty
MesajSubiect: Re: Death Parade   Death Parade EmptyJoi Iul 14, 2016 3:49 pm

imi place povestea acestui anime
Sus In jos
http://japanandkorea.wikiforum.net
Xiphion.
Steluta
Steluta
Xiphion.


feminin Balanta Mesaje : 253
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/08/2019
Varsta : 26
Localizare : Ketterdam

Death Parade Empty
MesajSubiect: Re: Death Parade   Death Parade EmptySam Aug 24, 2019 6:49 am

Animeul mi s-a părut pur și simplu genial și mi-aș fi dorit o continuare, dar sigur nu se va mai face una...
Câteva episoade m-au sensibilizat enorm, în special episodul cu fata și băiatul, când el știa în bar cine este de fapt. T^T
Eu l-aș recomanda persoanelor care adoră genul psihologic, deoarece se regăsesc tot felul de personaje, iar lăcomia predomină în unele episoade. Mie mi-a plăcut foarte mult să analizez personajele, iar poveștile lor mi-au rămas în suflet.
Deși nu a fost chiar fiecare episod reușit, animeul are un plot destul de original, iar asta nu te plictisește.
Eu l-am văzut când a fost ongoing, așa că nu îmi mai amintesc foarte multe scene din el, însă îmi amintesc esențialul și l-aș putea clasa în topul animeurilor mele preferate. ^^
Sus In jos
https://www.goodreads.com/user/show/68359802-osetu-a-zbur-toare
Continut sponsorizat





Death Parade Empty
MesajSubiect: Re: Death Parade   Death Parade Empty

Sus In jos
 
Death Parade
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Death Note: The last name
» Death Note - The Movie
» Death Note: L change the world

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
What you love :: Fun stuff :: Anime & Manga-
Mergi direct la: